
Projectgroep Analoge film en video met v.l.n.r. Fred Heister, Ton Lukassen, Rob Wolters en Jan Hartjes. Foto: Roel Kleinpenning
foto Roel KleinpenningOproep voor oude Super 8 films en video’s
MaatschappijUlft - Wie wat bewaart, die heeft wat! Maar vaak heb je spullen achter in de kast of op zolder onder een laag stof liggen, waar je ooit iets mee wilt doen, maar het komt er niet van. Bijvoorbeeld oude Super 8 films of videobanden. Een projector of videorecorder is weg dus weer eens bekijken lukt niet meer. Gelukkig is er de Oudheidkundige Vereniging Gemeente Gendringen. De fotowerkgroep doet een oproep voor dit beeldmateriaal en digitaliseert analoge films en video’s voor het foto- en filmarchief.
Door Marcel van Berkum
De OVGG, Oudheidkundige Vereniging Gemeente Gendringen, is gevestigd in het Ketelhuis op DRU Industriepark. Met de hele heisa van de laatste tijd rondom de DRU heeft de heemkundige vereniging slechts vanaf een afstand iets van doen. Het verenigingsonderkomen wordt namelijk niet gehuurd, maar is eigendom. Dagelijks zijn tientallen vrijwilligers in de weer om de geschiedenis van de kernen van de voormalige gemeente Gendringen op te tekenen. Ze beschikken over veel historische kennis, die ze op verzoek graag delen. Stap gerust eens binnen. Wie wat bewaart, die heeft wat, wordt hier in de praktijk gebracht. De fotowerkgroep beschikt over een bestand van tienduizenden historische foto’s waaronder regelrechte pareltjes, die in de loop der jaren onder meer van particulieren zijn ontvangen en voor digitale opslag gepimpt. Regelmatig worden met behulp van deze afbeeldingen voor het publiek lezingen en presentaties gegeven. Ook via de website van de OVGG is het mogelijk om te grasduinen in de collectie. Veel minder omvangrijk is het bestand met bewegende beelden van de voormalige gemeente Gendringen. En daar wil de fotowerkgroep graag verandering inbrengen. Het project ‘Analoge film en video’ is gestart door de werkgroepleden Jan Hartjes, Rob Wolters, Fred Heister en Ton Lukassen. Enthousiast geven ze toelichting.
Historische waarde
“We doen een oproep. We denken dat er in veel huishoudens nog Super 8 films en videobanden ergens vergeten in een hoekje liggen. Wij willen de opnames redden voordat ze worden weggegooid”, vertelt Jan Hartjes. “Die inhoud willen wij graag bekijken en eventueel digitaliseren. Uiteraard in overleg in verband met privacy.” Ton Lukassen benadrukt dat het onderwerp natuurlijk wel van belang moet zijn om te bewaren en historische waarde heeft voor de beeldbank van de vereniging en uiteindelijk voor het nageslacht. Het gaat dan niet om privé films van die gezellige verjaardag of feestelijke bruiloft. Wel opnames van gemeenschappelijke evenementen en gebeurtenissen in de samenleving zoals sportwedstrijden, kermissen, festivals en kindervakantiedagen. Ook oude bedrijfs- of schoolfilms zijn welkom. “Wij digitaliseren en maken ze geschikt om in ons systeem te bewaren. Het kan ook zijn dat we slechts een fragment gebruiken. De film krijgt de indiener uiteraard weer terug indien gewenst.” Hebt u ooit zelf al eens een digitale versie gemaakt dan bekijkt de fotowerkgroep die ook graag.
Help de OVGG met uw beeldmateriaal. De leden van de fotowerkgroep zijn in het Ketelhuis aanwezig op maandag-, dinsdag- en woensdagmorgen tussen 09.00 en 12.00 uur. Of neem contact op via: fotowerkgroep@ovgg.nl.
ovgg.nl/werkgroepen/fotowerkgroep








