
Sera Gademan zet EK in Zeddam als stip aan de horizon
SportZEDDAM/LOERBEEK – Om maar gelijk met de deur in huis te vallen: een startplek bemachtigen, dat gaat verdomd lastig worden. Dat beseft Sera Gademan (27) zichzelf als geen ander. “Want het Nederlandse niveau is zó hoog”, klinkt het bij de Loerbeekse, die pas zo’n vijf jaar geleden begon met veldrijden. Voor de internationale wedstrijden is ze in de winterperiodes veel van huis, vaak richting België. Maar het Europees kampioenschap volgend najaar (7 en 8 november) is voor haar om de hoek, in Zeddam.
Door Luuk Stam
Regionale inbreng gaat er daar vrijwel zeker zijn in de persoon van Zelhemmer Joris Nieuwenhuis (29), ook in zijn agenda staat dit EK nu al dik aangestipt. Nieuwenhuis behoort tot de beste veldrijders van Nederland. Als hij fit is, dan zal bondscoach Gerben de Knegt hem altijd opstellen. Voor Gademan ligt dat anders. Voor haar zal de vraag tot op het allerlaatst blijven: haalt ze de selectie? Achterhoek Nieuws – uitgever van deze lokale krant – zal de Loerbeekse het komende jaar volgen in haar missie om in Zeddam aan de start te verschijnen.
Niet onhaalbaar
Tien startplekken heeft Nederland straks naar verwachting bij de vrouwen. Een blik op de uitslagen van de voorbije seizoenen maakt direct duidelijk hoe sterk de concurrentie is. Achter wereldtoppers als Fem van Empel, Lucinda Brand en Puck Pieterse kleurt ook de subtop oranje. Gademan reed in het veldrijden nog nooit een WK of een EK. Tijdens een nationaal kampioenschap was haar beste prestatie een negende plek bij de elite vrouwen. Bij die NK’s zag ze ook een heel aantal beloften vrouwen (onder 23 jaar) voor haar eindigen, maar zij rijden op het EK hun eigen kampioenschap. Alles bij elkaar acht Gademan deelname in Zeddam zeker niet als onhaalbare kaart. “Ook omdat ik zelf echt nog niet op mijn limiet zit.”
Met onder meer een nieuwe trainer, specifieke techniektraining en meer rust op de juiste momenten hoopt ze dit seizoen – afgelopen weekend afgetrapt met de veldrit in het Limburgse Mechelen – al de nodige stappen te zetten. Dat alles naast een 28-urige werkweek als commercieel medewerker van een kunststofgroothandel. Een combinatie die bepaald niet gemakkelijk is. Zeddam wordt een ijkpunt: “Ook om te kijken van: wat kan ik daarna? Wil ik hierin zoveel blijven investeren? Of ga ik me richten op andere uitdagingen in het leven?”
Sponsoren
Wil Gademan écht verder in deze sport, dan zal ze ook meer sponsoren aan zich moeten binden. Daar is ze momenteel druk mee bezig. “Want ik merk dat het me stress oplevert, ook als bijvoorbeeld materiaal snel vervangen moet worden”, vertelt ze. “Ik heb zelfs al op het punt gestaan van: er moet nu geld bij, anders kan ik deze winter niet starten. De begeleiding die ik kreeg van een diëtist heb ik al stop moeten zetten. Heel jammer, want met voeding is nog veel winst te behalen, maar als ik het niet kan betalen, dan houdt dat stukje voor nu op.”
Voorlopig zet ze vastbesloten door, richting die stip aan de horizon in het najaar van 2026. Een ambitie die ze al besprak met bondscoach De Knegt. “Hij vond het mooi om van mij te horen”, vertelt Gademan, die weet dat het wellicht in haar voordeel kan werken dat het EK vroeg in het veldritseizoen op de kalender staat. Het is niet ondenkbaar dat enkele veldrijdsters na een seizoen op de weg en / of de mountainbike later instromen en Zeddam laten schieten, waarmee er één of misschien wel meerdere plekken in de selectie vrijkomen. “Maar de bondscoach zei ook: ‘Je moet je benen laten spreken.’ Meer kan ik niet doen.”
Groot feest
Van de veldrithistorie hier in Montferland kreeg Gademan zelf in het verleden niks mee. In 2006 was er in Zeddam het WK, daarvoor meermaals een wereldbeker. Via YouTube keek ze beelden terug. “Ik vond het intens ofzo. En die lange trap, die ze willen terugbrengen in het rondje, dat is iets unieks. Zo’n kampioenschap is sowieso een happening. Ik zeg ook vaak tegen mensen: kom eens naar België, dan voel je echt wat het met je doet. De wedstrijden daar zijn één groot feest met vaak vele duizenden bezoekers. Dat geeft gewoon kippenvel.”
In Zeddam verwacht Gademan over ruim een jaar eveneens ‘een megafeest’. Deelname zou ze zien als een beloning voor haar harde werken. En als het niet lukt? “Natuurlijk zal ik dan teleurgesteld zijn. Maar als ik weet dat ik er alles aan gedaan heb, dan is dat zo”, aldus de Loerbeekse, die eind deze maand aan de start zal staan van het NK gravel in Aalten (28 september). In oktober wacht dan nog het WK gravel in Zuid-Limburg. Daarna gaat de focus volledig op het veldrijden: “Het begint weer te kriebelen, deze sport geeft mij zóveel energie.”




