Wethouder Janine Kock bij een Steppenwisent van ongeveer 35000 jaar oud. Foto: Roel Kleinpenning
Wethouder Janine Kock bij een Steppenwisent van ongeveer 35000 jaar oud. Foto: Roel Kleinpenning foto Roel Kleinpenning

Janine Kock stopt na acht jaar als wethouder van Oude IJsselstreek

OUDE IJSSELSTREEK – Na acht jaar als wethouder namens het CDA actief te zijn geweest heeft Janine Kock ervoor gekozen om niet aan een nieuwe termijn te beginnen. “Dat besluit heb ik eigenlijk vorige zomer al genomen.” Woensdag 20 mei neemt ze officieel afscheid, samen met haar collega Ben Hiddinga.

Door Walter Hobelman

“Toen ik acht jaar geleden begon was alles nieuw voor me. Dat was uitdagend. Gelukkig heb ik toen veel steun gekregen vanuit de ambtelijke organisatie en van mijn collega-wethouders. Daardoor ben ik me snel thuis gaan voelen en heb mijn rol als wethouder goed kunnen uitvoeren”, aldus Janine.

Van oranje tot politiek
Kock had najaar 2017 de cursus ‘politiek actief’ gevolgd. “Uit nieuwsgierigheid. Ik wilde meer weten over hoe lokale politiek werkt. Dit kwam mede omdat ik destijds als voorzitter van de Oranjevereniging in Gendringen actief was. Ik sloot me aan bij het CDA en voor ik het wist werd ik gevraagd om wethouder te worden in het nieuwe college. Met nul politieke ervaring en een onvolledig beeld van waar ik ‘ja’ tegen had gezegd. Maar kijk, we zijn inmiddels acht jaar verder”, zegt ze met trots.

“Spannend was het wel, in het begin. Opeens heb je te maken met mensen die over bepaalde onderwerpen veel meer kennis hadden dan ik. En vaak ook meer politieke ervaring hadden dan ik. Dat was lastig, maar ik heb me alles snel eigen gemaakt. Inmiddels heb ik sommigen wel ingehaald op het gebied van kennis van zaken”, zegt ze met een lach.

Trots op afvalscheiding
Acht jaar lang was ze onder andere verantwoordelijk voor ‘milieu en grondstoffen’, ‘kunst en cultuur’ en ‘energietransitie’. Grote dossiers waar Janine zich al snel goed had ingewerkt. Onder haar leiding veranderde de afvalinzameling en konden inwoners dankzij vier kliko’s het afval goed scheiden. “Ik ben trots op onze inwoners. Ze hebben dit goed opgepakt. Natuurlijk waren er af en toe wat hobbels, maar we doen het als gemeente nu echt goed, wat afval scheiden betreft.”

De energietransitie was voor Janine een vrijwel onbekende wereld. “Maar wel een boeiende wereld, met verschillende mooie aspecten die meewerken aan een duurzamere gemeente en woonomgeving. Er is in acht jaar tijd veel gebeurd en we hebben mooie stappen gezet qua energie besparen en opwekken .”

Wat Janine kenmerkt is haar enthousiasme en benaderbaarheid. “Ik ben altijd mezelf gebleven. Dat hoor ik ook in mijn omgeving. Uiteraard heb je als wethouder verantwoordelijkheden, maar ik ben reuzeblij dat mijn gezin, familie, vrienden en de inwoners in Gendringen me nooit behandeld hebben als ‘de wethouder’. Ik ben nog steeds de Janine zoals ik acht jaar geleden was, maar heb dankzij mijn werk als wethouder veel geleerd en gezien.”

Toegankelijkste gemeente van Nederland
Al pratend over waar ze de afgelopen jaren mee bezig is geweest somt Janine een paar mooie dingen op die ze ‘bijzonder’ vindt. “We zijn nog steeds de meest toegankelijke gemeente van Nederland, vergeet dat niet. In 2024 hebben we die prijs ontvangen. Dat was al in gang gezet door Otwin van Dijk en mijn voorganger Peter van de Wardt. De rol van de stichting Onbeperkt Meedoen is daar ook zeer belangrijk in geweest. Ik hoop oprecht dat het nieuwe college deze weg blijft volgen en blijft werken aan toegankelijkheid.”

Verenigingen zijn onmisbaar
Ook over het verenigingsleven spreekt Janine met veel enthousiasme. “Verenigingen zijn onmisbaar in de samenleving. Naast het plezier van samen musiceren, zingen, toneel spelen, sporten of wat dan ook, is een vereniging ook een belangrijke plek voor ontmoeting. Iedere inwoner, jong en oud, moet hieraan kunnen meedoen. Dat is ook goed verankerd in Oude IJsselstreek.”

'Naast het
plezier van
samen
musiceren,
zingen,
toneel spelen,
sporten, is
een vereniging
een belangrijke
plek voor
ontmoeting'


DRU: pittig maar standvastig
Een dossier dat voor de wethouder wel een pittige was betreft de DRU. Het leverde haar twee moties van wantrouwen op, die beide geen meerderheid van stemmen in de gemeenteraad kregen. “Het proces rondom het DRU Industriepark heeft lang geduurd en is nog niet klaar. Maar ik ben blij dat er nu openheid en transparantie is. Ik hoop dat alle betrokkenen samen blijven werken aan een goede oplossing.” Op de vraag of ze ooit wakker heeft gelegen over dit dossier zegt ze stellig: ”Nee, nooit. Ik heb soms echt wel even liggen piekeren, maar niet meer dan dat. En ik heb ook nooit overwogen om de handdoek in de ring te gooien. Dat zit niet in mijn aard.”

Als haar werk als wethouder is afgerond gaat Janine op zoek naar een nieuwe uitdaging. “Op dit moment ben ik daar nog niet echt actief mee bezig. Ik ga binnenkort eerst op vakantie en daarna ga ik nieuwe carrièremogelijkheden verkennen. Ik ben nu drieënvijftig en ben nog jong genoeg om aan iets nieuws te beginnen waarmee ik een zinvolle invulling kan geven aan onze samenleving. Ik heb brede interesses en heb nog niet haarscherp voor ogen wat ik ga doen. De tijd gaat het leren.”

Een goed advies voor de inwoners heeft Janine wel. "Ga ontdekken of de cursus ‘politiek actief' iets voor je is. Het verruimt je blik en je wereld. En levert misschien een mooie carrière op.”